Sídlo

Praha

Sídlo firmy v Praze. Sídlo Praha.
Hlavní stránka Novinky Kdy přijde berňák? V Brně za 24 let, v Praze za 139 let

Kdy přijde berňák? V Brně za 24 let, v Praze za 139 let

PRAHA - Šestý pražský obvod versus Konice na Prostějovsku. Takový je v Česku rozdíl mezi peklem a rájem – alespoň co do pravděpodobnosti daňových kontrol. Zatímco v Konici je pravděpodobná daňová kontrola jednou za tři roky, v Praze 6 je to 139 let.

Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Terrinvest. Obrovské rozdíly v pravděpodobnosti daňových kontrol mezi Prahou a menšími městy posilují "daňovou turistiku" v Česku. Stále více firem a podnikatelů kvůli tomu přemisťuje svá sídla do hlavního města.

 

Velké rozdíly ve frekvenci daňových kontrol vedou ke stěhování firem zejména do metropole PRAHA Šestý pražský obvod versus Konice na Prostějovsku. Takový je v Česku rozdíl mezi peklem a rájem – alespoň co do pravděpodobnosti daňových kontrol.

Zatímco v Konici je pravděpodobná daňová kontrola jednou za tři roky, v Praze 6 je to 139 let. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Terrinvest.

Obrovské rozdíly v pravděpodobnosti daňových kontrol mezi Prahou a menšími městy posilují „daňovou turistiku“ v Česku. Stále více firem a podnikatelů kvůli tomu přemísťuje svá sídla do hlavního města.

„Daňoví úředníci jsou totiž v hlavním městě vytíženější a firmy mají menší pravděpodobnost, že je potká kontrola,“ vysvětluje Mária Ščamburová, obchodní ředitelka společnosti Office House.

To dokládá i porovnání „pekelné“ Konice s „rájem“ Prahy 6. V Konici je registrováno 1627 daňových subjektů, na které dohlíží pět kontrolorů. V šestém pražském obvodu má 39 492 daňových subjektů pod dohledem pouze 42 kontrolorů. A k tomu jeden velký paradox: zatímco v Konici zvládne ona pětka průměrně 347 daňových kontrol za rok, v Praze 6 jich sedmkrát větší počet úředníků zvládne pouze 297.

Důvodem je i skutečnost, že v Praze dochází ke kontrolám velkých firem, které zaberou mnohem více času. „Přednostně se kontrolují velké daňové subjekty podle výše obratu. Skutečně není prostor a čas, aby se daňové subjekty kontrolovaly častěji,“ potvrzuje Hana Škvorová, vedoucí kontrolního oddělení na Finančním úřadu pro Prahu 6. Potvrdila také, že díky nižší pravděpodobnosti kontrol stěhují svá sídla do Prahy 6 firmy z celé republiky. Ředitelka Finančního úřadu v Konici Ludmila Stavilová potvrzuje, že na venkově jsou na poplatníky přísnější. „V menších městech jsou i menší podnikatelé. Ze statistického pohledu je tedy zřejmé, že kontroly jsou pravděpodobnější,“ řekla Stavilová.

Stěhování firem zejména do Prahy kvůli snížení pravděpodobnosti daňových kontrol letos dále zesílí, shodují se daňoví experti.

Důvodem je zpřísnění daňového řádu, který umožňuje přísnější postihy. „V poslední době se hovoří i o optimalizaci státní správy. To může v praxi vyústit v to, že menší finanční úřad zanikne nebo bude sloučen s větším. Od podnikatelů máme signály, že se úřady snaží obhájit svoji existenci a častěji vyráží na kontroly,“ říká mluvčí Office House Karel Pluhař.

Lidové noviny

Praha 1

107 let

Praha 2

191 let

Praha 3

138 let

Praha 4

126 let

Praha 5

102 let

Praha 6

144 let

Praha 7

107 let

Praha 8

99 let

Praha 9

121 let

Praha 10

118 let

Praha – Jižní Město

98 let

Praaha - Modřany

113 let

 
Najdete nás na Sídlo firmy v Praze. Sídlo Praha. Sídlo firmy v Praze. Sídlo Praha. Sídlo firmy v Praze. Sídlo Praha.

Nabízíme: